Zajęcia muzealne w Muzeum im. Marii Konopnickiej

Dla najmłodszych

Zajęcia literacko-plastyczne
O czym ptaszek śpiewa? Co słonko widziało? Co Janek robił w szkole? I czy Krasnoludki są na świecie?
Na te i na inne pytania odpowiedź znajdziemy czytając wspólnie najpiękniejsze wiersze i bajki Marii Konopnickiej dedykowane dzieciom. Przez gry, zabawy i niespodzianki nauczymy się jak wyrazić świat ukryty w utworach poetki – gestem, rysunkiem, słowem oraz rozbudzimy zamiłowanie do poezji, wrażliwość i wyobraźnię.

Zajęcia przygotowane są w oparciu o najciekawsze utwory dziecięce poetki. Dotyczą zwyczajów, zmieniających się pór roku, piękna przyrody.
Tematyka zajęć dostosowywana jest bezpośrednio do oczekiwań zgłaszających się grup.

Kiedy Maria była małą dziewczynką
Razem przeniesiemy się do lat dziecięcych Marii Konopnickiej. Poznamy jej dom, jej rodzinę i opiekunkę Anusię. Dowiemy się jak minęło jej beztroskie dzieciństwo w Suwałkach. Czym się bawiła, gdzie spacerowała i jakie bajki opowiadała jej ukochana niania.

Dla starszych

Pół żartem pół serio o Marii Konopnickiej – quiz
Jak z uśmiechem poznać życie i twórczość najbardziej znanej suwalczanki? Ile piękna i wrażliwości kryją jej wiersze? Czy jej utwory są dziś aktualne? Jaka była?
Co kryły jej myśli? O tym wszystkim dowiecie się biorąc udział w nietypowym quizie, w którym będziecie musieli zaangażować wszystkie swoje zmysły, wytężyć myśli i koniecznie mieć dużo humoru.

Sami odkryjcie i opowiedzcie historie suwalczanek
Historia to nie tylko daty, bitwy i suche fakty, ale też codzienność, anegdoty i opowieści o zwyczajnych ludziach. Historyk to trochę detektyw. Musi umieć znaleźć informacje i je właściwie odczytać.
Na naszych zajęciach pozwolimy wam dotknąć historii. Sami będziecie wertować stare gazety, przeglądać fotografie, czytać wspomnienia sprzed lat. Dowiecie się jak kiedyś żyło się w Suwałkach, gdzie spędzano wolny czas, jaka była szkoła, na co mogła pozwolić sobie młodzież, a co było zakazane, jaka była moda. Co więcej odkryjecie sami…

Opłata za zajęcia 3 zł

Muzeum czynne:
wtorek – piątek w godzinach 8.00 – 16.00
sobota – niedziela w godzinach 9.00 – 17.00

Grupy prosimy zgłaszać z dwudniowym wyprzedzeniem

Muzeum im. Marii Konopnickiej, ul. T. Kościuszki 31 16-400 Suwałki
tel. 87 566 41 33, e-mail konopnickamaria@wp.pl

Top