Juliusz Kossak 1824–1899 | Wojciech Kossak 1856–1942.

W Muzeum Polskim w Rapperswilu [Szwajcaria]prezentowana jest od 21 czerwca do 23 września wystawa malarstwa Juliusz Kossak 1824–1899 | Wojciech Kossak 1856–1942. Na ekspozycji prezentowanych jest 55 prac pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz z kolekcji prywatnych w tym  Fundacji PBG Wysogotowo.

W wieży średniowiecznego zamku górującego nad Jeziorem Zuryskim pokazane zostały najważniejsze motywy i tematy obecne w twórczości obu malarzy. Delikatne, o lekko spłowiałej kolorystyce akwarele Juliusza Kossaka przedstawiają sceny rodzajowe, np. Stadnina u wodopoju  (Fundacja PBG) i Jarmark koński  na Pradze, 1866 (Muzeum Narodowe we Wrocławiu), malowane w młodości portrety koni, jak 12 wizerunków z cyklu Stado Erazma Wolańskiego w Pauszówce z 1850 roku, kompozycje batalistyczne, jak Tomasz Łubieński pod Wagram w roku 1809, 1867 (Fundacja PBG) i pojedyncze postacie jeźdźców, bohaterów sarmackich, kresowych opowieści, np. Trzech budrysów (Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy).

Twórczość Wojciecha Kossaka, dynamiczna, epatująca kolorem i dużymi formatami, prezentowana jest portretami, np. Portret arcyksięcia Karola Stefana von Habsburga z Żywca, 1911 (Muzeum Narodowe w Poznaniu) i, jakże licznymi autoportretami, Portret własny z paletą,  1893 (Muzeum Narodowe w Warszawie), scenami batalistycznymi związanymi z rodzimą przeszłością, np. Bitwa pod Stoczkiem (zbiory prywatne)lub historią europejską np. Scena z wojen napoleońskich – Przed szarżą, 1915 (Muzeum Narodowe w Warszawie).

Wystawa została zorganizowana i sfinansowane przez Małgorzatę i Jerzego Wiśniewskich oraz Fundację PBG Wysogotowo. Wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz sponsorzy

Patronat medialny TVP Kultura, portal niezlasztuka.net

Scenariusz, kurator:  Eliza Ptaszyńska