„Mistrzowie polskiego rysunku” w Mińsku

20 lipca br. w Narodowym Muzeum Sztuki w Mińsku (Białoruś), jednym z największych i najważniejszych muzeów na Białorusi odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Mistrzowie polskiego rysunku” ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku i Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Wystawa prezentuje blisko 300 rysunków, które wyszły spod ręki najwybitniejszych polskich artystów przełomu XIX i XX wieku m.in.: Wojciecha Gersona, Maksymiliana Gierymskiego, Juliusza Kossaka, Jana Matejki, Piotra Michałowskiego, Leona Wyczółkowskiego. Suwalskie muzeum pokazało ze swoich zbiorów twórczość m.in.: Alfreda Wierusza-Kowalskiego, Romana Kochanowskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Teodora Axentowicza. Współorganizatorem i sponsorem ekspozycji był Instytut Polski w Mińsku. W wernisażu wystawy uczestniczyli przedstawiciele Polskiej Ambasady w Mińsku, wicedyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Tomasz Adamski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Andrzej Lechowski i dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach Jerzy Brzozowski. W Narodowym Muzeum Sztuki wystawa będzie prezentowana do 20 września, a następnie odwiedzi jeszcze Homel, Witebsk i Grodno.

Kuratorem wystawy jest Joanna Tomalska z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Część suwalską ekspozycji przygotowała Eliza Ptaszyńska.

W załączeniu fotografie z wystawy:

1. Dyrektorzy Andrzej Lechowski i Jerzy Brzozowski przed banerem reklamującym ekspozycje w Narodowym Muzeum Sztuki w Mińsku.
  2. Konferencja prasowa prze wernisażem.
  3. Wystawa na salach Narodowego Muzeum Sztuki w Mińsku w trakcie wernisażu.
  4. Wystawa na salach Narodowego Muzeum Sztuki w Mińsku w trakcie wernisażu.
  5. Jerzy Brzozowski udziela wywiadu 1 programowi Telewizji Białoruskiej na temat wystawy.