Muzeum Okręgowe w Suwałkach zaprasza na XVI Jaćwieski Festyn Archeologiczny „Szwajcaria 2020”

Warsztaty Dawnych Rzemiosł i Kultury

XVI Jaćwieski Festyn Archeologiczny „Szwajcaria 2020”

Dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej, udział w imprezie jest bezpłatny.

Szwajcaria, rezerwat „Cmentarzysko Jaćwingów”, północne przedmieścia Suwałk, Studzieniczne 10, współrzędne GPS: N 54°9’4.4”, E 22°57’50.4

4 września 2020 (piątek), godz.  14.00-19.00
5 września 2020 (sobota), godz. 11.00-18.00

Od 1999 roku Muzeum Okręgowe w Suwałkach, przy współpracy Bractwa Jaćwingów Pera Sudinoi, litewskiego Klubu Archeologii Doświadczalnej „Pajauta”  oraz Projektu VPP organizuje w przepięknej scenerii Uroczyska Białorogi w Szwajcarii koło Suwałk, w sąsiedztwie rezerwatu Cmentarzysko Jaćwingów, festyny archeologiczno-historyczne. Każda z tych dorocznych imprez jest odmienna, co roku zmienia się program, pojawiają się nowi wykonawcy. Niezmienne pozostają tylko szczególna atmosfera i okazja do dobrej zabawy
w kontakcie z nauką. Nawet w dzisiejszych trudnych warunkach pandemii nie chcemy z tej tradycji rezygnować.

Podczas imprezy prezentowana jest bardzo różnorodna i atrakcyjna problematyka  archeologii eksperymentalnej. Ta dyscyplina nauki o naszej odległej przeszłości  polega przede  wszystkim na odtwarzaniu
i demonstrowaniu dawnych rzemiosł, życia codziennego w pradziejach i okresie wczesnohistorycznym, metod walki etc. Wszystkie prezentacje przygotowali wybitni specjaliści, często znani naukowcy. W większości prezentacji zwiedzający mogą uczestniczyć, próbując swych umiejętności pod okiem fachowej obsługi. Na większości stoisk można także kupić atrakcyjne pamiątki.

Tradycją naszych festynów jest Turniej Wojów o Skarb Skomanda, z bardzo cennymi nagrodami.

Pokazy warsztatowe z zakresu archeologii eksperymentalnej, rekonstrukcje historyczne
i etnograficzne, prezentowane stale podczas imprezy, z interaktywnym udziałem publiczności:

• łupanie i obróbka krzemienia, wyrób narzędzi krzemiennych i kamiennych
  • kuchnia w pradziejach i okresie wczesnohistorycznym
  • warsztat garncarski, lepienie naczyń i ozdób
  • wypalanie i hartowanie naczyń glinianych
  • obróbka drewna, starożytny warsztat stolarski
  • plecionkarstwo
  • bębniarstwo
  • dawne tkactwo i wyrób odzieży
  • starożytne skórnictwo
  • metalurgia i odlewnictwo
  • wytop żelaza w dymarce
  • kowalstwo
  • jubilerstwo
  • złotnictwo w dawnych epokach
  • produkcja ozdób pradziejowych
  • wyrób paciorków szklanych
  • rybołówstwo oraz wyrób łodzi dłubanek
  • antyczne gry i zabawy
  • biała broń miotana, strzelanie z łuku, rzut oszczepem
  • broń i uzbrojenie oraz strój i wyposażenie wojów we wczesnym średniowieczu

Nowe  prezentacje, nowi wykonawcy!

• Ponadto będzie można zwiedzić z przewodnikiem cmentarzysko kurhanowe z pierwszych wieków naszej ery w Szwajcarii, wycieczki będą się odbywały cyklicznie, po skompletowaniu grupy chętnych.

Program szczegółowy:

Piątek, 4 września 2020 r.

• 14:00 – rozpoczęcie imprezy, powitanie gości, prezentacja wykonawców, pokazy stałe
  • 15:00 – pokazy walk wojów
  • 16:.30 – pokazy walk wojów
  • 18:00 – pokazy walk wojów
  • 19:00 – zakończenie pierwszego dnia imprezy

Sobota, 5 września 2020 r.

• 11:00 – rozpoczęcie drugiego dnia imprezy, pokazy stałe
  • 11:30 – prezentacja wykonawców
  • 12:00-14:00 – Turniej Wojów o Skarb Skomanda
  • 14:00 – wręczenie nagród w turnieju, połączone z opowieścią o cennych trofeach
  • 15:30 – otwarcie pieca garncarskiego, hartowanie wypalonych naczyń
  • 16:30 – wytop żelaza w dymarce
  • 18:00 – zakończenie imprezy

Bardzo serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w naszej imprezie i życzymy udanej zabawy!

Informacje o dojazdach:

Szwajcaria, rezerwat Cmentarzysko Jaćwingów, leży 7 km na północ od centrum Suwałk (łatwy dojazd drogą E-8 w kierunku Budziska, a także możliwość wycieczki pieszej lub rowerowej). Kursują tam również autobusy komunikacji miejskiej. W pobliżu festynu znajdują się oznakowane miejsca parkingowe dla samochodów osobowych. Autobusy, po wysadzeniu podróżnych, powinny wycofać się na parkingi w Suwałkach lub Jasionowie. Proszę uważać, szczególnie na dzieci, jest to ruchliwa trasa międzynarodowa!

Program opracował mgr Jerzy Siemaszko

Impreza dofinansowana ze środków Unii Europejskiej

Imprezę zorganizowano przy współpracy organizacyjnej i finansowej Urzędu Miejskiego w Suwałkach, Nadleśnictwa Suwałki, Zarządu Dróg i Zieleni oraz Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach.

Fundatorem nagrody głównej w Turnieju Wojów jest ZWM Dojnikowscy Sp. J. w Suwałkach.

Muzeum Okręgowe w Suwałkach

T. Kościuszki 81, 16-400 Suwałki

tel. (0-87) 566 57 50, www.muzeum.suwalki.pl

*** Koronawirus ***

Impreza odbywa się na świeżym powietrzu, zagrożenie epidemiologiczne jest więc znikome. Nie zwalnia to jednak z zachowania szczególnej ostrożności  i bezwzględnego stosowania się do przepisów sanitarnych. Prosimy o zachowanie na  placu bezpiecznego dystansu 2 m. W przypadku uczestnictwa w pokazach interaktywnych, związanych ze zmniejszeniem dystansu, zwiedzających obowiązuje maseczka ochronna (we własnym zakresie). Przy każdym stoisku zapewnione będą środki do dezynfekcji i rękawice jednorazowe.