Allelujki

„Allelujki” to najnowsza wielkanocna propozycja imprezy kulturalnej organizowanej przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach. Jest wiosenną odpowiedzią na „Spotkania z kolędą” organizowane w okresie bożonarodzeniowym. Podstawowym założeniem zarówno „Spotkań z kolędą”, jak i „Allelujek” jest przedstawienie tradycyjnych form obrzędowych, spotykanych na Suwalszczyźnie w sposób przejrzysty i miły odbiorcy. Stąd każde nasze spotkania uświetniają występy zespołów regionalnych, które przybliżają nam atmosferę Świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy. Ponadto jest to forma zainteresowania młodzieży tradycjami naszego regionu i samodzielnym badaniami etnograficznymi.
Drugim ważnym elementem przygotowywanych spotkań jest zaproszenie do aktywnego udziału uczniów szkół gimnazjalnych i podstawowych. Gimnazjalistom proponujemy udział w konkursie literackim. Uczniów szkół podstawowych zapraszamy do uczestnictwa w lekcjach muzealnych, podczas których w atmosferze zabawy przygotowujemy ozdoby choinkowe, bądź pisanki według lokalnych tradycji.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do wzięcia udziału w proponowanych przez nas imprezach.

Allelujki 2008
W wiosenej aurze i scenerii Muzeum Okręgowego w Suwałkach, dnia 18 kwietnia 2008 roku, miały miejsce kolejne, drugie, spotkania z kolędowaniem wielkanocnym pod nazwą „Allelujki”.
W części pierwszej rozstrzygnięty został konkurs literacki.
Drugą częścią „Allelujek” był występ zespołu śpiewaczego prowadzonego przez p. Helenę Kibitlewską „Rospuda”, w którego wykonaniu usłyszeliśmy tradycyjne pieśni wielkanocne oraz wykonane przy akompaniamencie akordeonu, pieśni wychwalające dom rodzinny i piekno Suwalszczyzny.
Mamy nadzieję, że piękno tradycyjnych obrzędowych zachowań wielkanocnych pozostanie w naszej pamięci na długo.

Allelujki 2009
Po raz kolejny wiosna zawitała do suwalskiego muzeum. Dnia 16 kwietnia miało miejsce kolędowanie wielkanocne zwane Allelujkami. Impreza składała się z dwóch części. W pierwszej przedstawione zostały kolorowe pisanki ze zbiorów Działu Etnografii Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Częścią drugą był koncert pieśni wielkanocnych w wykonaniu zespołu regionalnego „Przeroślaki” z Przerośli.
Niech dobra nowina, którą ogłosili nam artyści z Przerośli napełni nas optymizmem na cały rok.

Top