Spotkania z kolędą

„Spotkania z kolędą” są imprezą organizowaną w połowie stycznia przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach. Jest to inicjatywa skierowana do mieszkańców Suwałk i okolic. 11 stycznia 2008 roku miały miejsce czwarte „Spotkania z kolędą”. Celem „Spotkań” jest pokazanie tradycyjnych zwyczajów i obrzędów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia oraz przypomnienie szerokiego repertuaru kolęd ludowych śpiewanych niegdyś powszechnie na Suwalszczyźnie.
Podczas wszystkich edycji spotkań, zmianom ulegała ich formuła. Przez pierwsze dwa lata, program imprezy był podzielony na dwa dni. Pierwszy dzień poświęcony prezentacji widowisk kolędniczych w wykonaniu amatorskich zespołów dziecięcych i młodzieżowych działających przy gminnych ośrodkach kultury w regionie, w drugim dniu, odbywał się koncert kolęd w wykonaniu najlepszych zespołów ludowych z regionu. W 2007 roku „Spotkania z kolędą” trwały tylko jeden dzień i miały nieco inny przebieg.

Dnia 9 stycznia 2009 roku miały miejsce piąte „Spotkania z Kolędą”. Tym razem podobnie, jak poprzednio impreza miała charakter dwuczęściowy. W części pierwszej rozstrzygnięty został konkurs pt.: „Rola kolędy w kształtowaniu więzi rodzinnych”. W związku z tym, że na konkurs nadesłane zostały tylko trzy prace, Jury postanowiło odstąpić od nagradzania i wyróżniania autorów prac. Autorkami są:
Sylwia Przekop – Uczennica Publicznego Gimnazjum w Wiżajnach
Ewelina Wołyniec – Uczennica Gimnazjum nr 1 w Suwałkach
Izabela Andryszczyk – Uczennica Gimnazjum nr 1 w Suwałkach
Każdy autor został obdarowany zestawem publikacji muzealnych oraz pamięcią przenośną flash.

W drugiej części naszego Spotkania mogliśmy wysłuchać pieśni okresu Bożego Narodzenia. Jako pierwszy wystąpił zespół folklorystyczny „Gozdawa” z Raczek. Drugim zespołem zaproszonym do muzeum była nagradzana wielokrotnie na ogólnopolskich konkursach pieśni tradycyjnej „Rodzinna Kapela Racisów” z Jasionowa.

Top