VII Jaćwieski Festyn Archeologiczny Szwajcaria 2005

festyn_2005Największa impreza archeologiczno – historyczna na wschód od Biskupina!
3-4 czerwca 2005

Od 1999 roku Muzeum Okręgowe w Suwałkach organizuje w przepięknej scenerii Uroczyska Białorogi w Szwajcarii koło Suwałk, w sąsiedztwie rezerwatu Cmentarzysko Jaćwingów festyny archeologiczno-historyczne. W ich przygotowaniu uczestniczą nasi wieloletni współpracownicy: Bractwo Jaćwingów i Klub Archeologiczny oraz litewski Klub Archeologii Doświadczalnej „Pajauta”.
Każda z tych dorocznych imprez jest odmienna, co roku zmienia się program, pojawiają się nowi wykonawcy. Niezmienne pozostają tylko miła atmosfera i okazja do dobrej zabawy w kontakcie z nauką.

Miejsce, dojazd: Szwajcaria, rezerwat Cmentarzysko Jaćwingów, 7 km na północ od centrum Suwałk (łatwy dojazd drogą E-8 w kierunku Budziska, a także możliwość wycieczki pieszej lub rowerowej).
Kursuje tam również autobus komunikacji miejskiej nr 10. W pobliżu festynu znajdują się oznakowane miejsca parkingowe dla autokarów i samochodów osobowych.
Na czas trwania Festynu oraz przed koncertem uruchomiona będzie w Suwałkach specjalna linia komunikacji miejskiej (autobusy z tabliczką „Festyn Archeologiczny”) na trasie: Pl. M. Konopnickiej, ul. Noniewicza, Dwernickiego, Podhorskiego, Pułaskiego, Szwajcaria. Szczegółowy rozkład jazdy podamy na afiszach.

Program imprezy:

Główny program imprezy polega na prezentacji bardzo różnorodnej i atrakcyjnej problematyki archeologii eksperymentalnej. Ta dyscyplina nauki o naszej odległej przeszłości polega przede wszystkim na odtwarzaniu i demonstrowaniu dawnych rzemiosł, życia codziennego w pradziejach i okresie wczesnohistorycznym, metod walki etc. W większości prezentacji zwiedzający mogą uczestniczyć, próbując swych sił pod okiem fachowej obsługi. Dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej, udział w tegorocznej imprezie jest bezpłatny! W większości stoisk można natomiast kupić atrakcyjne pamiątki. Pokazy odbywają się w godzinach 9.00-18.00 w piątek i 9.00-17.00 w sobotę.

Pokazy stałe: wyplatanie sieci, produkcja świec woskowych, tradycyjne wyroby z drewna i kory brzozowej, kości i rogu, tkactwo, stroje i ozdoby pradziejowe, dawne szewstwo i kaletnictwo, bursztyniarstwo, dawne brązownictwo, kowalstwo, bicie monet, wyrób pożywienia w pradziejach, zielarstwo i medycyna pradziejowa, wyrób dziegciu i smoły drzewnej, garncarstwo (lepienie ręczne i na kole garncarskim), produkcja narzędzi krzemiennych, wyrób bębnów i innych instrumentów muzycznych, nauka strzelania z łuku, miotania oszczepem, władania mieczem i wiele innych atrakcji. Podczas festynu cyklicznie będą się odbywały pokazy walk wojów (Jaćwingów, Wikingów i Słowian – ponad 50 wojowników z kilku bractw z całej Polski).

Tradycją naszych festynów są happeningi o tematyce pradziejowej i historycznej, realistycznie przedstawiające różne epizody z dawnych czasów. Wszystkie prezentacje przygotowali wybitni specjaliści, często znani naukowcy. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem tegorocznego festynu, który znajdzie się na afiszach.

Ponadto będzie można zwiedzić z profesjonalnym przewodnikiem Cmentarzysko Jaćwingów w Szwajcarii oraz grodzisko w pobliskich Osinkach.

Na zakończenie imprezy, w sobotę wieczorem, 4 czerwca, w niesamowitej scenerii i przy niezwykłej akustyce odbędzie się wielki koncert muzyki inspirowanej motywami pradziejowymi, muzyki źródeł, muzyki dawnej i folkowej, z udziałem najlepszych zespołów z różnych krajów leżących wokół Bałtyku. Wystąpi 6 znakomitych zespołów z Polski, Szwecji, Litwy, Łotwy i Białorusi. Ponadto, tej nocy odbędą się warsztaty dawnych i folkowych tańców szwedzkich. Koncert rozpocznie się o godzinie 20.00 i potrwa do białego rana!

Impreza pod patronatem Euroregionu Niemen, dofinansowana z funduszy Unii Europejskiej

Top