Lekcje muzealne w Muzeum Okręgowym w Suwałkach
„Jak pokochać dziecko?- Janusz Korczak ”
Prezentacja autorstwa praktykantki Barbary Gugnowskiej.
Prowadzenie: Celina Kalejta.
Prezentacja multimedialna o życiu, twórczości i działalności Janusza Korczaka.
Cena biletu 5 zł
„Dawne ozdoby choinkowe na Suwalszczyźnie”
Prowadzenie: Prowadzenie: Katarzyna Burba, Robert Lisowski.
Zajęcia obejmują pogadankę o tradycjach kolędowania w okresie od Bożego Narodzenia do Trzech Króli, pokaz dawnych ozdób choinkowych oraz naukę ich wykonywania (samodzielnie wykonane prace dzieci zabierają do domu). Jest to lekcja okolicznościowa, prowadzona w okresie przed Bożym Narodzeniem. W tym roku lekcje rozpoczynamy 6 grudnia i potrwają do 20 grudnia. Zapisy u osób prowadzących lekcję muzealną.
Cena biletu 8 zł
Zostań Archeologiem
Prowadzenie: mgr Renata Maskowicz- Sikorowska.
W trakcie warsztatów uczniowie będą mieli okazję bezpośrednio zapoznać się z zawodem archeologa, metodyką jego pracy a także bezpośrednio uczestniczyć w „mini wykopaliskach” zorganizowanych przy budynku muzeum. Ponadto każdy z uczestników zabierze na pamiątkę, wypełnioną przez siebie kartę katalogu wykopanego własnoręcznie zabytku. Zajęcia te są ciekawą formą nauki poprzez praktyczne, bliskie spotkanie z archeologią. Warsztaty odbywają się w miesiącach kwiecień-październik.


Dziś będę rzeźbiarzem – warsztaty ceramiczne
Prowadzenie: mgr Renata Maskowicz- Sikorowska.
W trakcie zajęć uczniowie zapoznają się z fakturą i plastycznością gliny, odkryją różnorodność jej zastosowań oraz sami będą tworzyć, rzeźbić, wykorzystując przy tym poznane techniki. (Ze względu na przygotowanie gliny prosimy zgłaszać grupy z tygodniowym wyprzedzeniem).
Cena biletów 8 zł



Patrzymy na obraz
Prowadzenie: mgr Eliza Ptaszyńska.
W trakcie zajęć uczniowie poznają podstawowe pojęcia związane z dziełem sztuki, taka jak obraz, kopia, szkic, studium, portret, pejzaż. Nauczą się czynnego i świadomego odbioru sztuki oraz rozwijają wyobraźnię, samodzielnie opisując wybrane dzieło. Lekcja prowadzona jest w oparciu o jeden z obrazów Alfreda Wierusz-Kowalskiego, który w formie depozytu trafił do suwalskiego muzeum.



Z Wieruszem na „TY”
Prowadzenie: Katarzyna Burba i Robert Lisowski.
Zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 10 lat na twórcze i aktywne spędzenie czasu wśród dzieł Alfreda Wierusza Kowalskiego. Poznamy pojęcia związane ze sztuką (obraz, kompozycja, pejzaż), tajniki twórczości malarza, a także pobawimy się w detektywów sztuki oraz modeli i artystów tworząc żywe obrazy.



Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy
Prowadzenie: mgr Wiesław Kapla.
Prezentacja multimedialna z zakresu antropologii ogólnej przedstawiająca krótkie, najciekawsze informacje na temat powstania człowieka (antropogeneza), kim jesteśmy i na czym polega nasza wyjątkowość w świecie oraz tego kim powinniśmy się stawać i do czego należy dążyć? (wersja 1 lub 3 godzinna).
Kim byli i jak żyli nasi przodkowie
Prowadzenie: mgr Wiesław Kapla.
Zajęcia prezentują pracę antropologa badającego szkieletowe oraz ciałopalne szczątki kości ludzkich. W ich trakcie uczestnicy poznają w jaki sposób antropolog ustala płeć, wiek, wysokość ciała czy ewentualne choroby ludzi którzy żyli przed setkami lub nawet przed tysiącami lat.
Moda pradziejowa
Prowadzenie: Grażyna Augustowska.
Zajęcia obejmują pokazy replik pradziejowych lnianych strojów, naukę wyrobu dawnych ozdób (zawieszek, pierścionków), kontakt z zabytkami i opowieść o Jaćwingach. Celem lekcji jest umożliwienie uczniom samodzielnego wykonania ozdób z miedzi (dzieci zabierają je do domu), poprzez naśladownictwo oryginalnych przedmiotów pochodzących z wykopalisk archeologicznych.
Muzeum bez tajemnic
Prowadzenie: Grażyna Augustowska.
Z prezentacji multimedialnej uczniowie poznają historię i tradycję muzealnictwa w Polsce i na świecie. Ukazana zostanie droga eksponatu do sali wystawowej. Uczniowie wypełnią kartę katalogową i obejrzą wybrane zabytki muzealne. Poprzez lekcje ukazana zostanie rola placówek muzealnych w zakresie ochrony dóbr kultury.
Od wiosny do jesieni. Obrzędowość agrarna na Suwalszczyźnie
Prowadzenie: dr Krzysztof Snarski.
Podczas zajęć uczniowie mają możliwość zapoznania się z kalendarzem prac gospodarskich i obrzędów z nimi związanych, począwszy od wiosennego wysiewu zbóż, aż po przygotowanie pola do zimowego odpoczynku. Lekcja prowadzona jest w oparciu o eksponaty etnograficzne i prezentację multimedialną.
Nie święci garnki lepią. Tradycyjne rzemiosła na Suwalszczyźnie
Prowadzenie: dr Krzysztof Snarski.
Na Suwalszczyźnie powstały wyspecjalizowane warsztaty rzemieślnicze. Podczas lekcji opartej o archiwalne fotografie i eksponaty etnograficzne, uczniowie zapoznają się z najpopularniejszymi warsztatami rzemieślniczymi Suwalszczyzny oraz tajnikami produkcji garnków, plecionek, podków.
Staroobrzędowcy w Polsce – historia, kultura, tradycje
Prowadzenie dr Krzysztof Snarski.
Bogactwo wielokulturowej Suwalszczyzny budują mniejszości, a w tym staroobrzędowcy. Poznanie historii, kultury, tradycji, obrzędów i zwyczajów tej grupy jest niezbędne do pełnego zrozumienia swojej tożsamości regionalnej. Zajęcia zbudowane są z wykorzystaniem aktywizujących metod dydaktycznych, a także prezentacji multimedialnej, fotografii, eksponatów.
Obława Augustowska
Prowadzenie: mgr Celina Kalejta.
12 lipca 1945 roku zaginęło bez wieści około 600 mieszkańców Suwalszczyzny aresztowanych podczas obławy zorganizowanych przez Armię Czerwoną i NKWD. Celem lekcji jest zapoznanie uczniów z tymi dramatycznymi wydarzeniami oraz obecnym stanem badań.
Generał Brygady pilot Witold Urbanowicz – legenda polskich skrzydeł
Prowadzenie: mgr Celina Kalejta.
Jest to prezentacja multimedialna połączona z wykładem, ukazująca sylwetkę Witolda Urbanowicza, urodzonego w Olszance na Suwalszczyźnie; bohaterskie czyny wspaniałego pilota – asa lotnictwa polskiego, który najbardziej znany jest z walk o Wielką Brytanię w Dywizjonie 303. Arkady Fiedler nazwał Urbanowicza Aluminium – chłodny, stanowczy, bezbłędny, wybitnie inteligentny, sprawny fizycznie. Godny wzór do naśladowania w dzisiejszych czasach.
300 lat miasta Suwałk
Prowadzenie: mgr Celina Kalejta
Prezentacja multimedialna połączona z wykładem opowiadająca o początkach miasta oraz wpływie Kamedułów wigierskich na osadnictwo w regionie. Wykład zawiera bogaty materiał ilustracyjny w postaci archiwalnych zdjęć i pocztówek z okresu od XVIII do XX wieku.
Monachium i Paryż – stolice sztuki polskiej XIX i XX wieku
Prowadzenie: mgr Eliza Ptaszyńska.
W trakcie zajęć obejmujących prezentację obrazów z Galerii Malarstwa Polskiego w muzeum, uczniowie poznają historyczne i społeczne uwarunkowania zmian, w sytuacji artystów w Polsce w XIX wieku. Na przykładzie obrazów Alfreda Wierusz-Kowalskiego poznają historię kolonii malarskiej w Monachium, jej głównych twórców, style i techniki malarskie oraz dorobek artystyczny. Podczas lekcji omawiana jest również druga stolica sztuki polskiej – Paryż, do którego polscy artyści zaczęli wyjeżdżać gremialnie na początku XX wieku.
Zwyczaje karnawałowe na Suwalszczyźnie
Prowadzenie mgr Celina Kalejta.
Jest to prezentacja multimedialna o zwyczajach i obyczajach karnawałowych na wsi i w mieście w XIX i XX wieku.
Alfred Wierusz – Kowalski 1849-1915
Prowadzenie: Grażyna Augustowska.
Jest to prezentacja multimedialna poświęcona Alfredowi Wierusz-Kowalskiemu, sławnemu „monachijczykowi” urodzonemu w Suwałkach, jego życiu i twórczości. Lekcja kończy się zwiedzaniem stałej wystawy „Alfred Wierusz-Kowalski 1849-1915”
BILET NA WARSZTATY CERAMICZNE „DZIŚ BĘDĘ RZEŹBIARZEM” – 8,00 ZŁ
BILET NA LEKCJĘ MUZEALNĄ „DAWNE OZDOBY CHOINKOWE NA SUWALSZCZYŹNIE” – 5,00 ZŁ
BILET NA POZOSTAŁE LEKCJE MUZEALNE – 5,00 ZŁ