Suwalszczyzna w drodze do Niepodległej. 1918–1919. Kartki z historii

Prezentujemy cykl 10 „Kartek z historii”, które przygotowaliśmy z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości i 99 rocznicy wyzwolenia Suwałk.

To opowieść o wyjątkowych ludziach, ich odwadze i poświęceniu, o trudnej drodze Suwalszczyzny do Niepodległości. O niezwykłej historii sprzed stu lat.

 

02. SUWALSZCZYZNA. W DRODZE DO NIEPODLEGŁEJ – TROOS

Dziś 17 września rocznica Sowieckiej agresji w 1939 roku. To data, znana dla wszystkich Polaków, podobnie jak 11 listopada 1918 roku – dzień odzyskania przez Polskę niepodległości.My jednak przypominamy – Suwalszczyzna czekała na niepodległość niemal rok dłużej.Co działo się 11 listopada na Suwalszczyźnie?Obejrzyjcie drugi odcinek z serii „Suwalszczyzna. W drodze do Niepodległej”. Tą historię naprawdę warto poznać!

Opublikowany przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach Poniedziałek, 17 września 2018

03. SUWALSZCZYZNA. W DRODZE DO NIEPODLEGŁEJ – Suwalski Pułk Strzelców

Wyzwanie na dziś ? szturm na świadomość o naszej małej ojczyźnie! Podejmujecie?? Przedstawiamy 3 odcinek z serii "Suwalszczyzna. W drodze do Niepodległej" . Udostępnij spot i poproś znajomych o podanie dalej. Zostaw jeśli startujesz i powiadom znajomych by podali dalej.P.S. Podczas kręcenia zdjęć do tego odcinka temp. wynosiła +37 stopni w cieniu?. Patrząc na kostiumy z 24sek, filmu zachwyt miesza się ze współczuciem ? wielkie uznanie w stronę dzielnych chłopaków z GRH Garnizon Suwałki

Opublikowany przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach Niedziela, 23 września 2018

04. SUWALSZCZYZNA. W DRODZE DO NIEPODLEGŁEJ – Podwójna okupacja

? ? 4 odcinek z serii "Suwalszczyzna. W drodze do Niepodległej" do Twojej dyspozycji!!!Włącz ?? Posłuchaj! Oceń❤? i udostępnij, prosząc swoich znajomych, by zrobili to samo?. Tylko dzięki Twojemu zaangażowaniu o tej wyjątkowej historii mogą dowiedzieć się inni! 27 sekunda spotu?? aż trudno sobie wyobrazić z jakimi emocjami spotykali się wówczas mieszkańcy naszych ziem.

Opublikowany przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach Poniedziałek, 1 października 2018

05. SUWALSZCZYZNA. W DRODZE DO NIEPODLEGŁEJ – Bój o Lidę

Kto czekał??? ?? 5 odc. serii "Suwalszczyzna. W drodze do Niepodległej". Tym razem wkroczymy na front. Był bój, był pot, był kurz, a odwaga gryzła się ze strachem. I jak zawsze- lajkujcie ???jeśli się Wam spodoba i włączcie się w promocję historii udostępniając film na swoich tablicach ? Premiera już w najbliższy poniedziałek!

Opublikowany przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach Niedziela, 7 października 2018

06. SUWALSZCZYZNA. W DRODZE DO NIEPODLEGŁEJ – Wysadzenie torów

? 6. odcinek !!! ? "Suwalszczyzna. W drodze do Niepodległej" !!!Dziś o naszych dzielnych Peowiakach i ich nadzwyczaj odważnych działaniach. Czy wiecie, że w tamtym czasie do POW wstąpiła prawie cała suwalska młodzież. W czerwcu 1919 roku Obwód Suwałki POW liczył ponad trzystu ludzi.To dzięki nim mamy wolną Suwalszczyznę. Nasza pamięć im się należy. Jeśli też tak uważacie zostawcie , podajcie post dalej

Opublikowany przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach Czwartek, 11 października 2018

07. SUWALSZCZYZNA. W DRODZE DO NIEPODLEGŁEJ – Decyzje z Paryża – produkcja R&P NEW MEDIA S.C.

?? 7 odcinek z serii "Suwalszczyzna. W drodze do Niepodległej". Zdjęcia do tego odcinka powstawały w posuwalskich Raczkach Raczkowskie Archiwalia, Gok Raczki i na dworcu kolejowym w Suwałkach. Ale w tamtym okresie to aż we Francji ważyły się losy naszego regionu. Liczymy, że tak jak wcześniejszymi spoty również ten odcinek zyska Wasze uznanie. Ponawiamy prośbę – dzielcie się postami ze znajomymi. Tylko dzięki Wam ta historia ma szansę na rozpowszechnienie.

Opublikowany przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach Wtorek, 23 października 2018

08. SUWALSZCZYZNA. W DRODZE DO NIEPODLEGŁEJ – Powstanie sejneńskie

?Powstanie sejneńskie?8 ODCINEK!!! projektu?? SUWALSZCZYZNA. W DRODZE DO NIEPODLEGŁEJ. Odcinek obowiązkowy ??? Dlaczego? Powstanie kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe, warszawskie- na temat każdego z nich każdy z nas powiedziałby choć jedno zdanie. A o powstaniu sejneńskim? Czy wiecie, że wymieniane jest wśród pierwszej 9tki najważniejszych polskich powstań narodowych. Jeśli nie my- mieszkańcy tych ziem, przez swoją swiadomość wpłyniemy na świadomość szerszą- to kto???Wspólnie tworzymy ten projekt – szerzenia wielkiej historii naszego regionu. Dziękujemy, że jesteście z nami! ?Jak, być naszym aktywnym WSPIERAJĄCYM ???Polub ??? film na stronie pomysłodawcy Muzeum im.Marii Konopnickiej lub partnerów m.in. Muzeum Okręgowe w Suwałkach, GRH Garnizon Suwałki, Mój pradziadek był peowiakiem, R&P New Media, Cinema Lumiere Prezentuje?Udostępnij na swojej tablicy (tylko tak go rozpowszechnimy)?Poleć znajomym np. wysyłając w wiadomości (wszyscy wiemy, że poważniej traktujemy to, co mówią do nas Ci, których sobie cenimy)?Zrób to EKSPRESOWO, ponieważ akcja nasza dzieje się tu i teraz. Do końca pozostały już tylko dwa odcinki. Ci, którzy o projekcie nie słyszeli mają co nadrabiać ?

Opublikowany przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach Niedziela, 28 października 2018

09. SUWALSZCZYZNA. W DRODZE DO NIEPODLEGŁEJ. – Wyzwolenie Suwałk

? ?To już przedostatni odcinek filmowej serii opowiadającej o drodze Suwalszczyzny do niepodległości. Wiemy, że dołączają wciąż nowe osoby śledzące spoty? Bardzo nam miło ????? AKCJA DZIELMY SIĘ NASZĄ HISTORIĄ TRWA NADAL!!! Jeśli jeszcze nie byłeś aktywny, może DZIŚ JEST WŁAŚNIE TEN DZIEŃ ??‍?Zasady proste:✅Jeśli podoba Ci się film oznajmij to wyraźnie ????na stronie pomysłodawcy Muzeum im.Marii Konopnickiej, Muzeum Okręgowe w Suwałkach lub partnerów GRH Garnizon Suwałki, Mój pradziadek był peowiakiem, R&P New Media, Cinema Lumiere Prezentuje, POGODNE SUWAŁKI✅Udostępnij film na swojej tablicy✅Oznacz prosimy osobę, z którą chciał/a/byś podzielić się poznaną historią ❗❗Oglądaj, działaj, polecaj, promuj- w kupie ? siła, tylko tak o naszej historii może być głośno❗.A tego chcemy chyba wszyscy ??

Opublikowany przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach Poniedziałek, 5 listopada 2018

10. SUWALSZCZYZNA. W DRODZE DO NIEPODLEGŁEJ – Wizyta Józefa Piłsudkiego

????? Upragniona wolność! Wyczekiwana swoboda! 11 listopada sto lat temu radość była ogromna.?? Czy dziś jesteśmy świadomi tego, co mamy? jak z tego korzystamy? To nie przyszło tak łatwo! Droga była ciężka (na Suwalszczyźnie dłuższa) i usiana ludzkimi tragediami. Ziemie nasze uświęcone są krwią tych, którzy ponieśli śmierć za WOLNĄ i NIEPODLEGŁĄ OJCZYZNĘ. ???Przedstawiamy Wam ostatni – 10. ODCINEK z serii "SUWALSZCZYZNA. W DRODZE DO NIEPODLEGŁEJ". Może tak z okazji dzisiejszego święta….dla wyjątkowego uczczenia tego dnia… rodzinne, czy w gronie przyjaciół obejrzenie wszystkich 10 odcinków❓To tylko 5 min- TWOJE 5 MINUT DLA NIEPODLEGŁEJ??️‼️??Nie zapomnij też o naszej wspólnej promocji!?‍?Zasady niezmienne:✅Jeśli podoba Ci się film oznajmij to wyraźnie ????na stronie pomysłodawcy Muzeum im.Marii Konopnickiej, Muzeum Okręgowe w Suwałkach, GRH Garnizon Suwałki, Mój pradziadek był peowiakiem, R&P New Media, @Cinema Lumiere Prezentuje, POGODNE SUWAŁKI ✅Udostępnij film na swojej tablicy.✅Oznacz prosimy osobę, z którą chciał/a/byś podzielić się poznaną historią.

Opublikowany przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach Sobota, 10 listopada 2018

Top