Marian Pokropek „Suwalszczyzna. Świat Pogranicza”

183993_378360408909816_1134288030_nSuwalszczyzna. Świat pogranicza to kolejna publikacja regionalna o charakterze albumowym, przygotowana przez pracowników Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Album oparty jest na cennym, niezwykle urokliwym i unikatowym materiale fotograficznym, którego autorem jest wybitny polski badacz prof. Marian Pokropek.

„Suwalszczyzna. Świat pogranicza” to kolejna publikacja regionalna o charakterze albumowym, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach. Album oparty jest na niezwykle urokliwym i unikatowym materiale fotograficznym, którego autorem jest wybitny polski etnograf prof. Marian Pokropek.
Dokumentacja fotograficzna Suwalszczyzny, wykonana przez Mariana Pokropka w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku, jest obrazem zanikającego świata tradycyjnej kultury ludowej, uchwyconym w ostatnich chwilach jego istnienia. Układ tematyczny i treść albumu nawiązuje do wcześniejszych publikacji Mariana Pokropka: Budownictwo ludowe Pojezierza Augustowsko-Suwalskiego, Ziemia sejneńska pod względem etnograficznym oraz Wytwórczość i sztuka ludowa Pojezierza Suwalsko-Augustowskiego. Każdy rozdział rozpoczyna tekst złożony z cytatów zaczerpniętych ze wspomnianych opracowań. W sumie część opisowa albumu jest rodzajem bardzo krótkiego streszczenia tych książek, które wprowadza czytelnika w bogato ilustrowaną tematykę poszczególnych rozdziałów.
Prezentowany album jest integralną częścią projektu podjętego przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach w 2007r. W ramach projektu Muzeum zrealizowało wystawę zatytułowaną Świat pogranicza. Suwalszczyzna według profesora Mariana Pokropka, digitalizację części jego archiwum fotograficznego oraz międzynarodową konferencję naukową Badania etnograficzne na pograniczu polsko – litewsko – białoruskim w 2 połowie XX wieku.

Zachęcamy do zakupu albumu w siedzibie Muzeum Okręgowego w Suwałkach.
Cena wydawnictwa – 40 zł.

Wydawnictwo zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

14386_378360485576475_858004739_n

Top