Chińska Armia Terakotowa Cesarza Qin

Ze względu na duże zainteresowanie jakim cieszy się wystawa wśród zwiedzających przedłużyliśmy termin jej prezentacji do 6 stycznia 2008 roku.

DSC_1766Chińska Armia Terakotowa Cesarza Qin w Suwałkach.

Już od 13 października do 16 grudnia br. w Muzeum Okręgowym w Suwałkach będzie można zobaczyć wystawę „Chińska Armia Terakotowa Cesarza Qin” będącą prezentacją jednego z największych odkryć archeologicznych XX wieku na świecie.
„Terakotowa armia”, często określana jako ósmy cud świata, została odkryta w r. 1974 w pobliżu dawnej stolicy Xi’an w chińskiej prowincji Shaanxi przez chłopów kopiących studnię. Zbiór składa się z ponad 7000 figur naturalnej wielkości wykonanych z wypalanej gliny. Posągi stanowiły orszak pogrzebowy pierwszego cesarza Chin, Shi Huangdi z dynastii Qin (zmarł w r. 210 p.n.e.).
Duże zbiory niewielkich glinianych posążków o ludzkich kształtach znajdowano w dawnych grobowcach chińskich arystokratów dość często, ale terakotowa armia, ze względu na naturalne rozmiary figur, jest znaleziskiem wyjątkowym i spektakularnym. Posągi dostarczyły też wielu informacji na temat fryzur, ubiorów i umundurowania, broni, sposobu siodłania koni oraz hierarchii obowiązującej w wojsku. Są tam generałowie, oficerowie, piechota, strzelcy piesi i kawaleria. Odkryto też ponad 600 glinianych koni i ponad 100 wojennych rydwanów. Większość wojowników to postacie muskularne, prawie 90% – wysokie, a każdy generał przedstawiony jest jako mężczyzna rosły, mocno zbudowany i umięśniony. Jest to niewątpliwie wzorowana na starochińskich formacjach wojennych armia silnych, młodych żołnierzy, gotowa do walki. Obok figur znaleziono brązowe miecze, włócznie, kusze, przedmioty ze złota, nefrytu, bambusa i kości.
Podziemna gwardia przyboczna jest symbolicznym odnowieniem starej, wygasłej już wtedy, chińskiej tradycji grzebania żywcem świty królewskiej wraz z ciałem zmarłego króla.
Pełne nazwiska 85 rzeźbiarzy, dyskretnie wyryte i zalakowane, odkryto pod pachami lub poniżej długich płaszczy wojowników. Rzemieślnicy używali miejscowej gliny, palonej w bardzo wysokiej temperaturze (około 800˚C), dzięki czemu powierzchnia uzyskiwała szarawą barwę. Następnie figury malowano na różne kolory, starając się odtworzyć szczegóły umundurowania. Fakt, że mimo upływu dwóch tysiącleci rzeźby pozostały twarde jak skała, świadczy o mistrzostwie starożytnych ceramików w stosowaniu optymalnej temperatury wypalania.
Wystawę „Chińska Armia Terakotowa Cesarza Qin” zorganizowała Polsko – Chińska Izba Gospodarcza w Sopocie. Eksponowana była ona naszym kraju już w kilku dużych miastach m.in. w Warszawie, Katowicach. W Muzeum Okręgowym w Suwałkach wystawę będzie można zobaczyć od 13 października do 16 grudnia br. Patronat honorowy objął nad nią Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce pan Sun Rongmin.
Na ekspozycji będzie można obejrzeć ponad 60 obiektów, w tym figury żołnierzy terakotowej armii cesarza Qin, rydwan, przedmioty z brązu a także fotogramy przedstawiające piękno Chin. Repliki zabytków zostały wykonane pod nadzorem pracowników Muzeum Armii Terakotowej Cesarza Quin w Xi’an z tej samej gliny co oryginały.
Wystawę uzupełnia projekcja filmu pt. „Ósmy cud świata”

Top