Dym

16 stycznia br roku w tzw. Sali balowej suwalskiego muzeum odbył się wernisaż wystawy Wiesława Szumińskiego zatytułowanej dym. Prezentowane prace wykonane są własną techniką malarza wykorzystującą duże powiększenia starych zdjęć, kładzionych na nie przecieranych miejscami warstw malatury, umieszczanie elementów kompozycji obrazowych oraz uzupełnianie tekstem rękopiśmiennym. Tak powstałe dzieła mają niepowtarzalny, swoisty i charakterystyczny dla ich autora styl. Obrazy, duże rozmiarami nasycone są klimatem nostalgii nie tyle do czasów minionych, co osób z nimi związanych.
To ludzie, łagodnie uśmiechnięci, pozujący, tak jak to się robiło przed laty, do fotografii są bohaterami tej malarskiej opowieści. To ich oraz miejsca, w których żyli, chce autor nam przypomnieć.
Wiesław Szumiński ukończył Akademie Sztuk Pięknych w Poznaniu. Związany jest z Ośrodkiem „Pogranicze-sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. W suwalskim szpitalu psychiatrycznym w ramach zajęć arteterapii prowadzi „Galerię bez klamek”.
Dzieciństwo spędzone na Sejnenszczyźnie oraz proza Brunona Schulza, Juliana Stryjkowskiego, Grigorija Kanowicza oraz Jerzego Ficowskiego zadecydowały o klimacie i treściach jego własnej twórczości.
Wystawa będzie czynna do końca marca.

Top