„Jan Lebenstein – ilustracje do „Folwarku zwierzęcego” George’a Orwella”

Jan Lebenstein – ilustracje do „Folwarku zwierzęcego” George’a Orwella

Dyrektor  Muzeum Okręgowego w Suwałkach zaprasza na wystawę  „Jan Lebenstein – ilustracje do „Folwarku zwierzęcego” George’a Orwella” zorganizowaną pod patronatem honorowym Fundacji im. Jana Lebensteina.

Wystawa jest pierwszą prezentacją w regionie twórczości Jana Lebensteina. Można na niej zobaczyć w odrębnej, spójnej całości cykl litografii z teki powstałej w 1974 r. i zatytułowanej “Hommage to George Orwell”. Prezentowane są na niej także nigdy wcześniej nie pokazywane szkice, oryginalne rysunki i gwasze oraz fragmenty blach graficznych i rysunki w karnecie.

Powieść Folwark zwierzęcy Georga Orwella, tak jak też cykl litografii, to alegoryczne przestawianie stalinizmu, komunizmu i ostrzeżenie przed każdym totalitaryzmem.

Warto przypomnieć młodemu pokoleniu o tym, że lustracje Jana Lebensteina do Folwarku zwierzęcego Georga Orwella powstały na emigracji w Paryżu, w okresie kiedy w Polsce panował ustrój komunistyczny narzucony przez ZSRR.

Wystawę można będzie oglądać w suwalskim muzeum do 4 października