Juliusz Kossak (1824-1899) Wojciech Kossak (1856-1942)

Wystawa, którą można było oglądać w Muzeum Polskim w szwajcarskim Rapperswilu (20.06–24.09) i Bibliotece Polskiej w Paryżu (28.09–28.10.) będzie do obejrzenia w Muzeum Okręgowym w Suwałkach.

W Muzeum Okręgowym w Suwałkach od 10 listopada do 31 grudnia prezentowana  będzie wystawa malarstwa pt. Juliusz Kossak 1824–1899 | Wojciech Kossak 1856–1942. Na ekspozycji można będzie obejrzeć ponad  sześćdziesiąt  prac pochodzących ze zbiorów Muzeów Narodowych w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz z kolekcji prywatnych w tym  Fundacji PBG Wysogotowo.

Na wystawie zostaną pokazane najważniejsze motywy i tematy obecne w twórczości obu malarzy. Delikatne, o lekko spłowiałej kolorystyce akwarele Juliusza Kossaka przedstawiają sceny rodzajowe, np. Stadnina u wodopoju  i  Jarmark koński  na Pradze,  kompozycje batalistyczne, jak Tomasz Łubieński pod Wagram w roku 1809 i pojedyncze postacie jeźdźców, jak np. wczesny bardzo, olejny portret koński młodego mężczyzny Jeździec, bohaterów sarmackich, kresowych opowieści, np. Trzech budrysów.

Twórczość Wojciecha Kossaka  dynamiczna, epatująca kolorem i dużymi formatami, prezentowana jest portretami, np. Portret arcyksięcia Karola Stefana von Habsburga z Żywca  i, jakże licznymi, autoportretami, np. Portret własny z paletą,  scenami batalistycznymi związanymi z rodzimą przeszłością, np. Bitwa pod Stoczkiem lub historią europejską np. Scena z wojen napoleońskich – Przed szarżą  lub Husaria polska w przejeździe przed Janem II Sobieskim.

 

Scenariusz, kurator:  Eliza Ptaszyńska

Aranżacja: Wiesław Szumiński

Druki towarzyszące wystawie: Bartłomiej Bączkowski

Koordynator projektu: Hanna Gajewska

Program edukacyjny: Eliza Ptaszyńska, Margareta Sobczak

Prace komputerowe: Kazimierz Sobecki

 

Wystawa została zorganizowana przez  Muzeum Okręgowe w Suwałkach i Fundację PBG Wysogotowo, a sfinansowana przez Małgorzatę i Jerzego Wiśniewskich, Fundację PBG Wysogotowo, PGE Polską Grupę Energetyczną S.A.  oraz sponsorów prywatnych. Wsparło ją Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego środkami pochodzącymi z Funduszu Promocji Kultury.

Patronat medialny: TVP Kultura; niezlasztuka.net; muzealnictwo.com; Spotkania z Zabytkami

Sponsorzy: POLSWISSART; PBG; Smólsk, KG PGE, Santander

 

W Muzeum Okręgowym w Suwałkach od 10 listopada do 31 grudnia prezentowana  będzie wystawa malarstwa pt. Juliusz Kossak 1824–1899 | Wojciech Kossak 1856–1942. Serdecznie zapraszamy

Bilety wstępu:

5 zł – ulgowy

10 zł – normalny

„Partner wystawy Kossakowie 2018”

 

Top