Od płacideł po Juany. Podróż przez 4 tysiące lat mennictwa chińskiego.

placidla-motyw-zaproszenie-1

Największa wystawa numizmatyki Chin w dziejach polskiego muzealnictwa!

Honorowy patronat:

Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, Pan Xu Jian

Prezydent Suwałk, Pan Czesław Renkiewicz

Burmistrz Olecka, Pan Wacław Olszewski

Wystawę przygotowało Muzeum Okręgowe w Suwałkach z kolekcji prywatnej Pana Zdzisława Jana Bereśniewicza, przy współpracy Oleckiego Stowarzyszenia Aktywnych „Zamek”, Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, Oddziału w Suwałkach, Polsko-Chińskiej Izby Gospodarczej oraz The Explorers Club, Oddziału Polskiego.

Koncepcję opracował Jerzy Brzozowski, konsultacji udzieliła Marta Żuchowska. Ekspozycję zrealizowali: Renata Maskowicz-Sikorowska, Jerzy Siemaszko, Grzegorz Kalejta oraz inni pracownicy muzeum. Opracowanie komputerowe wykonał Kazimierz Sobecki.

Handel ma równie długą historię, jak gatunek ludzki. Przez wiele tysiącleci, jeszcze w epoce kamienia, po prostu wymieniano towar za towar. Pojawienie się pierwszych cywilizacji, w tym jednej z najstarszych, chińskiej, doprowadziło do powstania nadwyżek towarów, którymi można było obracać. Ukształtowała się zasada popytu i podaży, obowiązująca do dziś. Szybko zauważono, że ceny poszczególnych produktów nie są stabilne i znacznie łatwiej za nie płacić środkami umownymi, a nie określonym towarem, który do tego trzeba było transportować na znaczne nieraz odległości. Tak powstały pierwsze ekwiwalenty handlowe, pierwowzór pieniędzy.

Jeszcze do niedawna chińskie środki płatnicze bardzo się różniły od tych, jakich używano w Europie. Tym bardziej interesująca jest ich wystawa, zaprezentowana w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Najstarsze płacidła, muszle porcelanki, były już używane ponad 1600 lat przed naszą erą. Niektóre starożytne monety miały na przykład kształt smoka, mostu, noża czy motyki. Standardową formą, używaną od I tysiąclecia p.n.e. aż po wiek XX, były krążki z inskrypcjami, wykonywane techniką odlewniczą, najczęściej z brązu, ale i metali szlachetnych, z kwadratowym otworem w środku, służącym do nanizania większej serii pieniędzy. Łącznie na wystawie zaprezentowano około 5000 monet i płacideł. To największa wystawa o tej tematyce w historii polskiego muzealnictwa.

Podróż przez tysiąclecia chińskiego mennictwa dostarcza niezapomnianych wrażeń. Warto zadać sobie trud i przyjrzeć się bliżej tak bogatym i zróżnicowanym środkom płatniczym oraz prześledzić ich zmienność na przestrzeni dziejów. Odzwierciedlają one bowiem rozwój niepowtarzalnej kultury Państwa Środka.

Top