Świat pogranicza. Suwalszczyzna według prof. Mariana Pokropka

DSC_4142W dniu 16 maja w Muzeum Okręgowym w Suwałkach miał miejsce wernisaż wystawy etnograficznej pt.: „Świat pogranicza, Suwalszczyzna według prof. Mariana Pokropka”. Temat wystawy dokładnie określa charakter ekspozycji, której zasadniczą częścią są zdjęcia wykonane na podstawie negatywów, występujące samodzielnie lub w formie posteru. Autorem zdjęć jest wybitny etnograf polski prof. Marian Pokropek, który wielokrotnie uczestniczył w badaniach naukowych na Suwalszczyźnie. Jako pracownik naukowy Instytutu Etnologii Uniwersytetu Warszawskiego prowadził badania etnograficzne na tym, terenie wraz ze studentami. Prace badawcze, prowadzone na północno wschodnim pograniczu Polski, zaowocowały kilkoma tysiącami zdjęć, dokumentujących kulturę ludową tego terenu. Te prezentowane na wystawie przedstawiają tradycyjne budownictwo pogranicza, wraz z dokumentacją etapów budowy domu drewnianego czy tzw. glinobitki powszechnej na naszym terenie. Ciekawe fotografie dotyczą prac polowych, związanych z życiem na wsi. Są wśród nich ilustracje przedstawiające pozyskiwanie torfu, służącego jako opał do ogrzewania domów, czy kopanie ziemniaków.

Szczególne miejsce zajmuje poster przedstawiający jarmark w Sejnach, ułożony specjalnie w taki sposób, by nawiązywać do tkanin dwuosnowowych o wzorze kapowym, szczególnie znanych na terenie pogranicza Polski Litwy i Białorusi. Ułożony z trzydziestu zdjęć poster, ukazuje tradycyjny jarmark w Sejnach z lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Dookoła, jako forma bordiury, ułożone są zdjęcia przedstawiające ogólne spojrzenia na jarmark i zgromadzonych kupców. W środku widzimy poszczególnych rzemieślników opowiadających swoją opowieść. Zauważmy stragan kołodzieja, sprzedającego swoje wyroby, a także umieszczoną w centrum postać staroobrzędowca, który zapewne sprzedawał owoce na tym jarmarku. Ciekawe są zdjęcia pokazujące wyrób meblarski tzw. szlabanek. Na zdjęciach widzimy obiekt przed jak też po transakcji. Dodatkowo pod posterem umieszczony jest taki mebel pochodzący ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Szlabanek to nie jedyny eksponat pochodzący ze zbiorów Działu Etnografii suwalskiego muzeum.

Wernisaż wystawy miał miejsce 16 maja 2008 roku w budynku Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Na tę uroczystość przybył prof. Marian Pokropek – autor zdjęć wraz z żoną. Ze strony suwalskiego muzeum w prace nad wystawą włączyli się mgr Adam Żulpa – zastępca dyrektora, który jest autorem koncepcji, scenariusza, a także aranżacji wystawy oraz mgr Krzysztof Snarski – prowadzący Dział Etnografii Muzeum Okręgowego w Suwałkach.
Wystawa pt.: „Świat pogranicza Suwalszczyzna według prof. Mariana Pokropka” od samego wernisażu cieszy się dużym zainteresowaniem nauczycieli i uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, zwłaszcza w ramach zajęć lekcyjnych dotyczących regionu.