Piknik Kawaleryjski- Dni Kawaleryjskie w Suwałkach

 

Piknik Kawaleryjski – Dni Kawaleryjskie w Suwałkach
jest cykliczną, otwartą imprezą plenerową, organizowaną od 2001 roku. Rokrocznie odbywa się
w połowie czerwca. Najważniejszym celem Pikniku jest przypomnienie
i podtrzymanie kawaleryjskich tradycji Suwałk – w okresie międzywojennym licznego garnizonu, w skład którego wchodziły m.in. oddziały kawalerii: 3. Pułk Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego, 2. Pułk Ułanów Grochowskich im. gen. Józefa Dwernickiego oraz 4. Dywizjon Artylerii Konnej.

Program Pikniku obejmuje: przemarsz oddziałów kawalerii ulicami Suwałk, zawody kawaleryjskie i pokazy sprawności ułańskiej obejmujące m.in. kros kawaleryjski, władanie szablą i lancą oraz pokazy, inscenizacje i rekonstrukcje historyczne. Podczas imprezy rozgrywane są także zawody hippiczne.

Imprezie towarzyszą pokazy sprzętu wojskowego, wystawy militariów, przejażdżki konne.

W ciągu minionych ponad dwudziestu edycji, Piknik stał się największą na wschód od Wisły imprezą kawaleryjską. Co roku biorą w nim udział tłumy suwalczan i turystów z podziwem obserwującym ułańskie zmagania. Choć najważniejszym elementem imprezy jest konkurs sprawności ułańskiej nie traktujemy go wyłącznie jako rywalizację, ale przede wszystkim jako widowiskową zabawę i element wiążący dzień dzisiejszy z kawaleryjską tradycją Suwałk.

Do udziału w Pikniku zapraszamy wszystkich, którzy jeżdżą konno, reprezentując barwy formacji kawaleryjskich II Rzeczypospolitej oraz nie obce im są ułańskie rzemiosło i fantazja.

Serdecznie zapraszamy również publiczność oraz tych, którzy nasze poczynania zechcą wesprzeć finansowo, fundując nagrody, czy w zamian za możliwość reklamy zechcą partycypować w kosztach związanych z organizacją imprezy.

Top