Urodzin Alfreda Wierusza-Kowalskiego

Dziś mija sto siedemdziesiąta rocznica urodzin Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Znakomity malarz przyszedł na świat w Suwałkach 11 października 1849 roku,  jako syn Teofila Wierusza-Kowalskiego i Teofili z Siewierskich.

Muzeum Okręgowe w Suwałkach uczciło tę  rocznicę organizując w dniach 14 i 15 września br. Pierwszy Światowy Zlot Przedstawicieli Rodu Wieruszów-Kowalskich.

Dodatkowo Jubileusz został podkreślony muzealnym pokazem wszystkich prac malarza znajdujących się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Niedostępne na co dzień, przechowywane w muzealnym magazynie, zostały na kilka dni wydobyte na światło dzienne. Można je oglądać od dziś, godz. 12.00 do 20 października.

Goście będą mogli zobaczyć wczesny, przed monachijski, Portret Ignacego Józefa Kraszewskiego, namalowany w Dreźnie w 19871 roku, młodzieńczy, niewprawny jeszcze Powrót z polowania. Będą mogli zobaczyć także studia i szkice, rysunki oraz m.in. prace późniejsze, jak karykatury przedstawicieli artystycznego środowiska monachijskiego.

W połączeniu ze stałą galerią twórczości Alfreda Wierusza-Kowalskiego obecny pokaz jest niepowtarzalna okazją poznania pełni pracy twórczej malarza.

Zapraszamy.

             Eliza Ptaszyńska, Jerzy Brzozowski

Top