W kręgu artystów z Suwalszczyzny w środowisku wileńskim (do 1939 roku)

Od 12 grudnia 2023 roku w Muzeum Okręgowym w Suwałkach czynna jest wystawa W kręgu artystów z Suwalszczyzny w środowisku wileńskim (do 1939 roku)

Prezentowana jest na niej twórczość malarzy z Suwałk i regionu, którzy byli jednocześnie na jakimś etapie swojego życia czy pracy twórczej związani z Wilnem. Byli to: Marian Kulesza, Adam Międzybłocki, Czesław Wierusz-Kowalski, Joanna Wierusz-Kowalska, a obok mniej znani, zapomniani lub nieodkryci: Jakub Goldblatt, Rachela Mariampolska, Marian Męszczyński, Marian Iwanciów, Witold Kairiūkštis oraz Bogdan Urbanowicz i Andrzej Strumiłło. To twórcy, którzy zapisali się, w różnym stopniu, w polskiej i litewskiej historii sztuki. Wystawa ma przypomnieć i utrwalić wiedzę o potencjale i  wartości środowiska artystycznego Suwalszczyzny, dla którego  Wilno było miejscem nauki i pracy twórczej.

Ponieważ obrazy lub inne prace wielu z interesujących nas artystów nie zachowały się lub zachowały się w niewielkiej ilości, a część z nich nie jest dostępna (zaginione lub przechowywane w Rosji), wystawę wzbogacono informacjami archiwalnymi: reprodukcjami dokumentów, prac, fotografii ze zbiorów Archiwum Narodowego w Wilnie i Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz własnych muzeum.

Pokaz ukazuje nie tylko różnorodność powstającego w Wilnie malarstwa, ale także podkreśla wspólnotę dwóch ośrodków: Wilna, jako centrum kultury i Suwałk, Suwalszczyzny, jako miejsca symbolicznych narodzin artystów tę kulturę i sztukę tworzących.   

Od 3 czerwca do 31 października 2023 roku ekspozycja była pokazywana w pałacu byłej ordynacji Tyszkiewiczów na Zatroczu w strukturach Historycznego Parku Narodowego w Trokach. Prace pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Okręgowego, Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Muzeum Historycznego w Białymstoku oddział Muzeum Podlaskiego oraz ze zbiorów prywatnych. 

Top